1-2 faste stillinger på Borupgaard Gymnasium

 Borupgaard Gymnasium søger 1-2 nye kolleger til faste stillinger inden for gymnasiets fagrække - dog har særligt fagene biologi, kemi, bioteknologi, naturgeografi og matematik særlig interesse.Herudover vil der muligvis være timerester i nogle fag, så du må meget gerne angive, om du også er interesseret i det.

Borupgaard Gymnasium er et stort og velfungerende gymnasium med et godt og indholdsrigt arbejds- og læringsmiljø, og du vil som ny blive tilknyttet en mentor.

Vi har 43 klasser, og vi har til huse i moderne, veludstyrede lokaler i Ballerup. Vi lægger vægt på at have en både bred og stærk faglig profil og på at fremme elevernes selvstændighed og forpligtende engagement. Det er vores mål, at undervisningen og de mange tværfaglige og sociale/kulturelle aktiviteter gør vores elever til aktive og fagligt velkvalificerede samfundsborgere både nationalt og internationalt. Vi udbyder alle studieretninger.

Du kan finde mere information om Borupgaard Gymnasium på vores hjemmeside www.borupgaard-gym.dk.

Løn og ansættelsesforhold følger gældende overenskomst mellem GL og staten

Har du spørgsmål til den opslåede stilling, er du velkommen til at kontakte konst. vicerektor Birgitte Lind 44 65 66 22

Borupgaard Gymnasiet lægger vægt på mangfoldighed, og alle uanset alder, køn, seksualitet, race, religion eller etnisk tilhørsforhold opfordres til at søge stillingen.

 

 

 

 

 

 

 

 

Søg jobbet

Fakta

 • Arbejdssted
  Borupgaard Gymnasium
 • Adresse
  Lautruphøj 9, 2750 Ballerup
 • Geografi
  Region Hovedstaden
 • Undervisningsfag
  Astronomi & Billedkunst & Biologi & Bioteknologi & Dansk & Datalogi & Design og arkitektur & Dramatik & Engelsk & Erhvervsøkonomi & Filosofi & Fransk & Fysik & Geografi & Græsk & Historie & Idræt & Informatik & Kemi & Latin & Matematik & Mediefag & Musik & Naturgeografi & Oldtidskundskab & Psykologi & Religion & Retorik & Samfundsfag & Spansk & Tysk & Geovidenskab & Matematikvejledning & Design
 • Ansættelsesforhold
  Fuldtid & Timerester
 • Stillingskategori
  Underviser
 • Ansættelsens start
  01-12-2023
 • Jobnr.
  66909
 • Ansøgningsfrist
  06-10-2023
Opret jobagent
På baggrund af dette job