To undervisere i matematik på fuld tid. Frederiksberg HF

Vi søger to nye fastansatte lærere i matematik på fuld tid- gerne i kombination med et andet fag. Hvis du endnu ikke har pædagogikum, tilbyder vi pædagogikum og sørger for, at du gennemfører i skoleåret 26/27 eller 27/28. Tidspunktet for pædagogikum aftales individuelt, så det passer bedst med din ansættelse og planlægning.

Eleverne på Frederiksberg HF har mange forskellige faglige og sociale forudsætninger og forventninger. Skolen arbejder målrettet med at skabe de bedste betingelser for læring og deltagelsesmuligheder for skolens elever. Vi forventer derfor, at du som lærer har en helhedsorienteret og tillidsfuld tilgang til eleverne. Du skal være relationelt og pædagogisk-didaktisk stærk og evne løbende at reflektere over og udvikle egen praksis.

Som ny lærer på Frederiksberg HF får du tilknyttet en faglig mentor, og du vil i løbet af din første tid på skolen deltage i et supervisionsforløb. Vi har til huse i en klassisk, smuk bygning på Frederiksberg i et område med flere forskellige uddannelsesinstitutioner. Vi er 700 elever og 80 ansatte, og du kan læse mere om skolen på vores hjemmeside og vores sociale medier.

Motiveret ansøgning med CV og eksamenspapirer sendes via gymnasiejob.dk.

Ansøgningsfrist 13. april 2025. Vi holder løbende samtaler. Hvis ikke du har hørt fra os senest 4. maj 2026, er stillingen besat til anden side.

Søg jobbet

Fakta

  • Arbejdssted
    Frederiksberg HF
  • Adresse
    Sønderjyllands Alle 2, 2000 Frederiksberg
  • Geografi
    Region Hovedstaden
  • Undervisningsfag
    Matematik
  • Ansættelsesforhold
    Fuldtid
  • Stillingskategori
    Underviser
  • Ansættelsens start
    01-08-2026
  • Jobnr.
    69277
  • Ansøgningsfrist
    13-04-2026
Opret jobagent
På baggrund af dette job